שילוח חבילות לחו"ל

יש לכם חבילה שאתם רוצים לשלח?

שילוח בינלאומי נועד להעברת חבילות, דברי דואר שונים וחפצים אישיים ארוזים, בין מדינות. כיום קיימות שתי דרכים עיקריות לשילוח חבילות – שילוח ימי, באמצעות ספינות הובלה, ושילוח בינלאומי אווירי, באמצעות מטוסי מטען. בעוד שהאפשרות הראשונה היא המוקבלת, הזולה והנוחה יותר, השילוח האווירי מאפשר הגעה מהירה יותר של הסחורות ליעד ושמירה על החבילות מנזקי המים והטלטול, העשויים להיגרם כתוצאה מהשילוח הימי.

השילוח הבינלאומי, מתבצע בעבור המגזר הפרטי בעיקר באמצעות דואר ישראל, בכל אחד מסניפי הדואר. חברות שונות יכולות לסייע בשילוח לחו"ל וללוות את הלקוחות, החל מהייעוץ בטרם השליחה, דרך הטיפול בביורוקרטיה הנלוות לתהליך ועד לאישור הקבלה של החבילה והתמודדות עם בעיות שונות שעלולות להיווצר בעת ביצוע התהליך. בעוד שמחירו של הליווי על-ידי החברות יקר יותר משילוח רגיל באמצעות הדואר, מומלץ להשתמש בשירותים אלו על מנת להסיר דאגה מליבכם בדבר הגעת החבילה אל היעד והימנעות מהטיפול בהליכים הביורוקרטים הרבים המלווים תהליך זה.

בעת השילוח ניתן להיעזר בשירותים שונים על מנת לוודא הגעת החבילה ולמנוע ספקות בדבר אישרו מסירתה. שירותים אלו כוללים, בין היתר, "שילוח אקספרס", המאפשר מסירת הדואר במהירות אל היעד לאחר הגעתו אל הארץ אליה נשלח, וזאת באמצעות שליח שיאסוף את החבילה מהספינה או מהמטוס ויביא אותה ישירות אל היעד המבוקש. שירות נוסף הוא אישור מסירה, המוחזר לשלוח באמצעות דואר אוויר ומהווה דרך קלה ופשוטה לאימות המסירה של החבילה. שירותים אלו מלווים, כמובן, בתשלום נוסף אך מסירים דאגה מליבו של השולח.

שילוח בינלאומי מתאפשר לכל מדינה בעולם, למעט מדינות אליהם לא ניתן לטוס ישירות מישראל. מדינות אלו הן: אירן, אלג'יריה, בחריין, כווית, לבנון, לוב, מועצת אמירויות המפרץ, סודן, סוריה, סעודיה, עיראק, פקיסטן, קטאר ותימן.

בעת אריזת החבילות לשילוח יש להקפיד כי תכולתן אינה יכולה להינזק במהלך השילוח וכי מבנה החבילה ותכולתה אינן יכולות להזיק לחבילות אחרות בעת המשלוח. יש לכתוב על גבי החבילה את שם היעד ואת הכתובת המדויקת באנגלית וכן לציין את שם השולח ואת המילה: Sender לפניו. מומלץ לכלול גם בתוך החבילה פתק שעל גביו רשומה כתובת היעד, למקרה שייגרם נזק לשם הכתוב על גבי החבילה. חבילות המכילות מוצרים שבירים או מתכלים, יש לארוז בתיבות עשויות מתכת, עץ או קרטון עבה ולמלא אותן בחומרים רכים כגון נייר או צמר גפן. על גבי החבילה יש לציין – "שביר" או "מתלקח", בעברית ובאנגלית. כמו כן, ניתן לשלוח כלים חדים כגון סכינים, וזאת בתנאי שהקצוות החדים יהיו עטופים ומוגנים כנדרש. גם נוזלים ומוצרי מזון יש לעטוף בחומר סופג כגון צמר גפן או נסורת ולוודא אטימות החבילה.

בעת מסירת החבילה למשלוח, נדרש למלא הצהרת מכס, אותה יספק פקיד הדואר, לצרף את כלל המסמכים והאישורים הנדרשים למען העברת החבילה. יש להצטייד בתעודה מזהה לכל משלוח של חבילה. חשוב לזכור כי בעת שליחת חפצים מסחריים נדרש אישור מיוחד של המכס בטרם שליחתם. בלי אישור זה, תוחזר החבילה לשולחיה. החבילה יכולה לשקול עד 20 ק"ג, אולם ארצות מסוימות מגבילות את המשקל המרבי של חבילות המגיעות אליהן.