חברת שילוח בינלאומי

מעוניינים לבחור חברה לשילוח בינלאומי ולא יודעים איך? המאמר הזה נועד עבורכם

במאמר זה, אסביר את ההבדלים הקיימים בין חברות שילוח בשוק, על תחומי התמחותן, ואפרט את ההבדלים בין עבודה מול חברת שילוח גדולה לבין משלח/חברת שילוח קטנה, תוך הדגשת היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות. המטרה היא לכוון את הגולש למצוא ביתר קלות את הגורם המתאים לו ביותר לצורך העברת סחורות ממדינה למדינה בעולם.

 

תחומי התמחות בשילוח בינ"ל

ישנן כיום חברות המתמחות בסוג מסויים של שילוח סחורות, כגון העברת חפצים אישיים, ציוד חקלאי, העברת חיות ועוד... כל אחד מהסוגים מצריך ידע, ניסיון ומקצועיות הרלוונטים ספציפית לו.

 

לדוגמא:

שילוח בינלאומי של חפצים אישיים

כאשר מדובר בהעברת חפצים אישיים ותכולת בית לחו"ל (רילוקשן), רצוי מאוד לבחור חברות שילוח המתמחות בשילוח מסוג זה. הליבה של חברות שילוח בינלאומי מסוג זה היא האריזה. חברות מסוג זה הן, למעשה, שילוב חברת אריזה וחברת שילוח בינלאומי. החברות הללו יחזיקו לרוב מחסן לוגיסטי משלהן, אשר בו יוכלו לבצע אחסנה, אריזה והמכלה.

בסוג זה של שילוח בינלאומי רצוי לבחור חברה אשר עומדת בתקנים בינלאומיים רלוונטים  כגון FIDI ו ISO.

 

שילוח בינלאומי לתערוכות ומשלוחים דחופים

כאשר מדובר בשילוח סחורה לתערוכה, רצוי לבחור חברה עם ניסיון בשילוח לתערוכות. חברות שילוח רבות השכילו להרחיב את השירות ופתחו מחלקות נפרדות המתמחות בשילוח בינלאומי לתערוכות. יש מספר דרכים לבצע שילוח לתערוכות וסוג זה של משלוחים דורש ניסיון, מיומנות ומקצועיות רבה בתחום אשר יכולים לחסוך כסף רב בבחירה הנכונה. בשילוח מסוג זה יש דגש על זמן הגעת הטובין, סוג שחרור ממכס והאם להחזיר את הסחורה חזרה בתום התערוכה.  רצוי לבחור חברה אשר עומדת בתקנים בינלאומים רלוונטים כגון: I.C.E.F.A.T ו-ISO         

 

שילוח חומרים מסוכנים

חומרים מסוכנים(חומ"ס)  -  חומרים, אשר עלולים לגרום לנזק בריאותי או למוות לבני אדם או לנזק לרכוש, כתוצאה משינוי טמפרטורות או כתוצאה משינועם ממקום אחד למשנהו,נחשבים כחומרים מסוכנים. רק אנשים מוסמכים לטיפול בחומרים מסוכנים רשאים לטפל בשילוח מסוג זה. חשוב לוודא כי האריזה עומדת בדרישות וחובת סימון לפי סוג החומר. כדאי לשים לב שאחריות בעל החומ"ס להתריע ולהודיע בכתב לחברת השילוח לגבי סוג המטען וסיווגו.

 

בנוסף על ההתמחות בסוגי השילוח, ישנן חברות המתמחות באזור מסויים של העולם. חברות כאלו, הן בעלות קשרים או סניפים במדינות בהן הן מתמחות ויש להן אפשרות להציע מחירים ושירות יותר טוב מחברות שאין להן קשר חזק באותה מדינה. בשילוח סחורות מסין, למשל, חשוב מאד לעבוד עם חברה שבקיאה באופן העבודה שם, עם קודי ההתנהגות והליכי המכס.

 

מה ההבדל בין חברת שילוח למשלח בינלאומי?

משלח בינלאומי

משלח בינ"ל, הינו אדם בעל הסמכה מטעם המכס, שעבר לימודים בתחום השילוח הבינ"ל ועומד בקריטריונים של המכס וארגון FIATA. משלח בינ"ל עומד באופן ישיר מול הלקוח, מול הסוכנים בחו"ל, מול חברות התעופה והספנות ומול המכס. במקרה בו אנחנו בוחרים לעבוד מול משלח בינ"ל, כל התהליך של העברת הסחורות מתבצע מולו באופן ישיר. ללקוח יש אדם/גוף אחד אחד שמטפל בכל השלבים ונותן לו מענה לכל צרכיו.

חברת שילוח בינלאומי

חברת שילוח בינ"ל חייבת לכלול משלח בינ"ל מוסמך אחד לפחות, כשלצידו עובדים אנשים נוספים במחלקות השונות.

חברת שילוח בינ"ל גדולה מורכבת, בדר"כ, ממחלקות, כשכל אחת מהן מתמחה בתחום ספציפי. יש מחלקה לטיפול בנושא יבוא ומחלקה נפרדת שמטפלת בתחומי יצוא, יש מחלקה שמתמחה בתחום שילוח ימי ויש מחלקה שמתמחה בתחום שילוח אווירי וכו'. כשאנחנו עובדים מול חברת שילוח גדולה, האנשים שמטפלים בתיק שלנו, הם לא בהכרח משלחים מוסמכים, אלא עובדים בעלי נסיון ספציפי בתחומם.

 

יתרונות וחסרונות של עבודה מול חברת שילוח גדולה

 

יתרונות

חסרונות

סגנון עבודה ממודר

כל עובד מתמחה בתחום ספציפי לו והלקוח מקבל מענה מקצועי.

 

הלקוח עובר    מאדם לאדם.

 

צורת עבודה מסודרת

העבודה על התיק מתועדת בדר"כ במערכות פנימיות. יש יותר סדר.

כל פעולה צריכה אישורים. אין מענה מיידי

אשראי

יש אפשרות לאשראי גבוה

פחות מתעסקות עם לקוחות קטנים

נפח עבודה גדול

מחירים אטרקטיביים ליעדים ספציפים

הטיפול בסחורה פחות אישי

עבודה מול חברת סוכנים עולמית

שירות בכל העולם

עבודה לפי נהלים.אין מענה גמיש לבעיות

 

יתרונות וחסרונות של עבודה מול חברת שילוח קטנה/משלח

 

יתרונות

חסרונות

קשר ישיר מול המשלח

הלקוח מקבל מענה לכל צרכיו מאדם אחד.

 

יכול לגרום עיכובים אם אותו אדם מטפל בכל התיקים ומלווה את כל התהליך

 

גורם אחד אחראי

יש מענה מיידי. הלקוח לא צריך לעבור מגורם אחד לשני

יכול לגרור חוסר סדר עקב עומס

אשראי

יש עניין גבוה יותר בלקוחות קטנים או חד פעמיים

פחות אפשרויות לאשראי גבוה.

עבודה מול סוכנים מקומיים

מענה אישי וגמיש

לא בהכרח כלל עולמי. אין אופי עבודה אחיד כלל עולמי

 

בחירת חברת שילוח בין לאומי - סיכום

לסיכום, כשאנו באים לחפש חברת שילוח בינלאומי או משלח, יש מספר נקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת לפני שבוחרים:

1.      תחום התמחות - השלב הראשון בבחירת חברת שילוח, הוא מציאת חברה שמתאימה לסוג השילוח שאתם מבצעים.

2.      חברה גדולה או משלח/חברה קטנה - הלקוח צריך לדעת מה מתאים לו, בהתחשב בנקודות שהועלו לעיל. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות.

3.      ותק/ניסיון - חברה ותיקה לא בהכרח עדיפה על חברה צעירה. עם זאת, ותק וניסיון בתחום מסויים מעלים את רמת האמינות של החברה בלב הלקוח ורבים יעדיפו לעבוד עם חברה מוכרת ומנוסה למען השקט הנפשי.

4.      המלצות מפה לאוזן - אם שמעתם המלצה חמה על חברה/משלח, נחסך לכם חלק גדול בתהליך קבלת ההחלטות. זוהי הדרך הטובה להחליט.

5.      הצעת מחיר - כאשר מקבלים הצעות ממספר חברות שילוח - רצוי לבחון היטב ולא לפנות אוטומטי לחברה אשר נתנה את ההצעה הזולה ביותר - צריך לבחון מה נכלל בהצעה ולדעת שלרוב הצעה זולה עשויה להתברר בדיעבד כיקרה ביותר. 

6.      האזור בעולם אליו/ממנו אנו שולחים - אם אתם מייבאים מהמזרח הרחוק למשל, מומלץ לעבוד עם חברת שילוח/משלח שיש להם קשרים טובים עם סוכנים מקומיים וניסיון באותו אזור. בדר"כ, הם גם יוכלו להציע מחירים יותר אטרקטיביים.