יבוא

שירותי יבוא ושילוח בינלאומי של סחורות ומוצרים

יבוא  1

היום כאשר הטכנולוגיה מתפתחת ויש יותר ויותר דרכים להעביר סחורות ממדינה אחת לשנייה, אנשים רבים מוצאים עצמם בעסקי השילוח הבינלאומי ובעסקי היבוא מחו"ל. רבים מאיתנו התנסו בעבר בקבלת חבילה מחו"ל ובמקרים רבים, מדובר בחפצים אשר הוזמנו דרך אתרי אינטרנט. אך יבוא מסחרי בסדר גודל משמעותי מחו"ל אינו עסק פשוט ודרושה הבנה בבירוקרטיה, לוגיסטיקה וחוקים של יצוא ויבוא בארץ.

במקרים רבים יבוא של סחורות מחו"ל דורש רישיון בהתאם לסוג הסחורה ובנוסף לכך, לכל סוג סחורה ישנו תעריף יבוא אחר בהתאם לסיווגה ולארץ ממנה מייבאים. לכן כאשר בוחרים לייבא סחורה לארץ בשילוח בינלאומי, בין אם בסדר גודל קטן יחסית, לשימוש אישי ובין אם סחורה לעסקים, חשוב לבדוק את החוקים הנוגעים למדינה ממנה מייבאים ואת סיווג הסחורה, אשר יקבע בסופו של דבר גם את המחיר אותו תצטרכו לשלם.

ניתן לומר כי בישראל ישנם מספר אפיקי יבוא מרכזיים, בניהם ניתן למצוא יבוא אישי ויבוא לצורך עסקים ומכירת סחורה בארץ. יבוא אישי ניתן למצוא בעיקר בתחום הרכב, כאשר אנשים פרטיים מייבאים ממדינות בחו"ל רכבים לשימוש אישי. על פי חוקי מדינת ישראל, כל אזרח רשאי לייבא רכב ממדינות מסוימות בחו"ל פעמיים בשנה. ברוב המקרים יבוא אישי של רכב הוא יבוא של מכוניות יוקרה אשר לא נמכרות בארץ על ידי יבואן רשמי ולכן חובבי מכוניות שהם גם בעלי ממון, מייבאים באופן אישי מכונית שיהיה קשה לראות על כבישי ישראל.

ביתר תחומי היבוא ניתן לזהות מדי כמה שנים מדינות מהן מתבצע מרבית היבוא לישראל. בשנים האחרונות אחת המדינות ממנה מתבצע חלק ניכר מהיבוא לארץ היא סין. יבואנים רבים מצאו בסין מקור מצוין לכל סוג של סחורה, במקרים רבים במחירים נמוכים מאוד ואפילו בחצי מחיר מכל מקום אחר בעולם. סיפורים פחות נעימים על יבוא מסין ניתן לשמוע כאשר יבואנים מקבלים סחורה שנראית שונה, או שאיכותה פחותה ממה שהובטח להם או ממה שציפו. לאילו שמעוניינים להיכנס לתחומי היבוא מסין מומלץ לא רק להבין את חוקי השילוח הבינלאומי בין שתי המדינות, אלא גם להבין את התרבות הסינית, מה שבהחלט יכול לעזור לסגור עסקה מוצלחת.