שילוח בינלאומי מיוחד

חומרים מסוכנים או מטענים בגדלים חריגים נחשבים לעבודת שילוח ייחודית המצריכה ידע ולוגיסטיקה מתקדמת.

כשמדובר בשילוח בינלאומי למטרות מסחר לא תמיד מדובר רק בחפצי נוי, פריטי אופנה וחומרים מוצקים ועמידים. לעיתים מדובר בחומרים מסוכנים, נפיצים, רעילים, כימיים, חומרים שדורשים תנאים מסוימים כמו טמפרטורה נמוכה במיוחד, עמידות בפני חומציות, בעלי חיים, חפצי אומנות או חפצים יקרי ערך אחרים כמו ציוד מכאני כבד.

חלקן של חברות השילוח הבינלאומי העוסקות ביבוא ויצוא מטענים יקרי ערך ומטענים חריגים מעסיקות מהנדסים שתפקידם לתכנן פתרונות לשינוע והובלות חו"ל באופן אריזה ותנאים מתאימים. שילוח בינלאומי של מטענים חריגים הוא תחום בו אין מקום לטעויות ודורש טיפול מקצועי, מיומן וקפדני כדי לאפשר שילוח מוצלח של הסחורות. יבוא ויצוא של מטענים יקרי ערך ומטענים חריגים הוא תחום מאתגר הדורש מחברות השילוח הבינלאומי לעמוד בפני מגבלות, דרישות ייחודיות ואתגרים מיוחדים המשתנים על-פי אופי המטען:

  • הובלת בעלי חיים - ישנן תקנות ברורות הקובעות מה מותר ומה אסור לעשות כאשר מובילים בעלי חיים, בין אם באופן פרטי או למטרות מסחר כשמדובר בחיות משק, חברות השילוח העוסקות בתחום זה צריכות להכיר ולדעת את המגבלות והתקנות בתחום זה ולהתנהל ברגישות ובגישה מתאימה גם מול לקוחותיה. הצלחתו של השילוח קשורה באופן ישיר להתחשבות ועמידה בהגבלות הוטרינריות כמו הסגר, בדיקות וביצוע חיסונים נדרשים, הגבלות אתיקה המתייחסות לתנאי האריזה ושילוח והגבלות מטעמי בטיחות הן לצרכי בעל החיים והן לכמות בעלי החיים המועברים בהובלה. הידע והמקצועיות בתחום מורכב שכזה בשילוח הבינלאומי הכרחי להובלת בעלי החיים בשלמותם, הפיזית והנפשית. במקביל לתכנון המשלוח שרצוי לתכנן מספר חודשים מראש, יש לדאוג להגשת בקשה בליווי מסמכים מתאימים למשרד החקלאות וגורמים נוספים שדורשים כדי למנוע עיכובים בהובלה. מחירי השילוח נקבעים בדרך כלל בהתאם למשקל בעל החיים ומדינת היעד אליה נשלח.
  • הובלת חומרים מסוכנים - לא כל אחד יכול להוביל חומרים מסוכנים בין אם הם כימיים או רעילים וללא קשר לשימוש בהם היבואן והיצואן חייבים להיות בעלי רישיון מתאים מהמדינה ולעבוד עם מומחים בתחום שעברו הכשרה מתאימה. אופן האריזה של כל חומר צריך לעמוד בתקנים מחמירים במיוחד ומעבר לאישורים השונים, על מנת להעביר את החומרים שחלקם נמצאים במצבי צבירה שונים ודורשים תנאים מיוחדים וקפדניים, יש להיות ערוכים להובלה בטוחה ולתכנן עבורם אריזה מיוחדת שתמנע כל מצב שעלול לגרום לתגובה של החומר עם הסביבה הלא מבוקרת, מה שעלול להוביל לאסון אקולוגי זאת מעבר לנזק הכלכלי שיגרם לגורמים המעורבים עקב אובדן המטען. חומרים מסוכנים חייבים להיות מסומנים באופן ברור על גבי האריזה ללא קשר לאופן השינוע בו הם מובלים.
  • הובלת מטענים יקרי ערך - מטענים כגון חפצי אומנות שעוברים מעת לעת בין מוזיאונים ברחבי העולם או חפצי אומנות שדורשים הובלות לחו"ל עקב הצגתם בתערוכה, דורשים זהירות מוגברת והגנה מיוחדת במהלך השילוח. נכון שדגש מאוד גבוה ותקנים מחמירים פועלים בכל הנוגע לחפצי עתיקות, פריטים ארכיאולוגיים וחפצי אומנות קלאסית המוצגים במוזיאונים, אך תכנון וייצור של אריזות יתוכננו תמיד בהתאם לפריטי האומנות, תוך שמירה על בקרת אקלים, הגנה מפני נזקי אקלים וחיבור למוקד אבטחה שידווח על כל תקלה שהיא. גם אם מדובר בחפצי אומנות בהובלה מקומית או ביצוא מטענים יקרי ערך חשוב לפנות לחברה מקצועית ומנוסה ולדאוג להשגחה צמודה של מומחה אומנות שילווה את הפרויקט.
  • הובלת ציוד כבד - ישנם מפעלים וקווי ייצור שלמים המעוניינים להעביר את מיקומם משיקולים שונים. תכנון הובלה שכזו צריך להיות מקיף הן בפן ההנדסי והן בפן הלוגיסטי. מדובר בחפצים ובמטענים בעלויות גבוהות שכל נזק שיגרם להם יכול להכשיל את פעילות המפעל. שינוע שכזה דורש ליווי של הפרויקט לכל אורכו החל מתכנון לוחות הזמנים, חישובי עלויות, עמידה בתקנים, חוקים שונים ודרישות הרשויות בהתאם למדינות המוצא והיעד ועד להקמת המפעל במלואו.

אמנם כשמדובר במטענים חריגים לרוב משמעותו של הצלחת השילוח יותר מכלכלית, גם את מדובר בשילוח בינלאומי שהוא למטרות מסחר את החלק הרגשי שמעורב בתהליך אין אפשרות לבטח או לפצות אבל מומלץ ואפילו הכרחי לבטח את המטענים בפוליסת ביטוח מטענים מקיפה המתאימה לצרכי הלקוח ומציעה כיסוי מלא לכל תהליך השילוח המיוחד.