יבוא מסין

יבואנים רבים בארץ גילו כי יבוא סחורות מסין הוא עסק משתלם. איך זה עובד?

מוצרים רבים מאלו שאנו משתמשים בהם ביומיום מגיעים אלינו מסין אשר ביבשת אסיה. מדינות המזרח הרחוק מספקות למדינות המערב כמות גדולה של מוצרי צריכה שונים מתחום האוכל, בגדים והנעלה ועד למוצרי טכנולוגיה ומכוניות. כוח העבודה בסין ובמדינות המזרח הרחוק כמו תאילנד הוא זול בהרבה מאשר בישראל ובמערב בכלל. תנאי העבודה של הסינים הם מן הגרועים בעולם, וחברות רבות מעסיקות ילדים קטנים למשך שעות ארוכות, הרבה מעבר למה שמותר במדינות העולם המתקדמות. כל אלה גורמים לכך שמשתלם מאוד ליבא סחורות מסין ולהביאן לארץ. למרות הצורך בשילוח סחורות כל הדרך מסין לארץ, עדיין התוצאה הסופית זולה יותר מאשר לקנות מוצרים ממדינות המערב, או לייצר אותם כאן.

חברות ישראליות רבות המייצרות מוצרים וסחורות שונות, נעזרות בכוח עבודה זול מסין ואת הייצור המסיבי של חלקים הן מעבירות למפעלים הממוקמים בסין ובמזרח הרחוק. לאחר הייצור של החלקים או הרכיבים השונים, צריך להעביר את הסחורה המוכנה אל ארץ היעד, במקרה זה ישראל, ועושים זאת על פי נוהל רגיל של יבוא מסין.

ישנם כמובן מוצרים רבים המגיעים לארץ בשלמותם מארצות המזרח הרחוק. יבוא סחורות מסין כולל בעיקר מוצרי אלקטרוניקה, כלי רכב פרטיים ומסחריים, מוצרי ביגוד והנעלה ועוד. אותם מוצרים מגיעים אל המשווקים בארץ ומהם אל החנויות ורשתות השיווק, ונמכרים לתושבים כאן במחירים נמוכים יחסית, בגלל גובהה הנמוך של העבודה בארצות המזרח. יבוא מסין מהווה תחרות קשה עבור יצרנים ישראלים, המעוניינים לשווק את מוצריהם בארץ. עקב התחרות הקשה, נאלצים גם הם להוריד את מחירי הסחורה, ועקב כך זוכים הצרכנים למחירים אטרקטיביים. אולם כל זה גורם לכך שפחות ופחות משתלם לייצר בארץ, וחברות רבות מעתיקות את מפעליהן לארצות כמו סין או תאילנד.

חברות ישראליות העוסקות ביבוא סחורות מסין בוחרות עבור הצרכנים את המוצרים שנראה שיימכרו היטב בארץ, כלומר מוצרים פופולריים בעלות נמוכה. מי שמייבא מוצרים מסין בודק כמובן גם את עלויות השילוח של הסחורות מסין לארץ, וככל שעלות ההובלה נמוכה יותר, כך משתלם יותר ליבא את אותו מוצר לארץ.

מציאת שותפים עיסקיים מעבר לים איננה משימה פשוטה. פערי השפה, התרבות וכמובן המרחק משפיעים על הקשרים בין החברות, ולכן בחירת שיתופי הפעולה עם סוכנים או ספקים בסין צריכה להיעשות בקפידה.

יבואני סחורות שיש להם ידע בשפה הסינית הם בדרך כלל בעלי יתרון כאשר מחפשים ספקים בסין. זהו פתח להבנה טובה יותר של אנשי העסקים שמולם עובדים. אולם זה לא תמיד מספיק. במקרים רבים היבואנים בארץ מזלזלים בשותפיהם הסינים, וחוסר נימוס או הבדלים תרבותיים עלולים להכשיל עסקת יבוא מוצלחת. להיות עסקן זהו מקצוע כשלעצמו, אולם לייבא סחורות מסין או ממדינה אחרת השונה מתרבותנו באופן כל כך קיצוני זוהי משימה מורכבת יותר שיש לעשות אותה בסבלנות ותוך הבנה של האתגר הכרוך בכך.

לאור זאת, ישנן חברות מקצועיות העוסקות בסיוע ליזמים בארץ בתהליך של יבוא סחורות מסין. אותן חברות מסייעות במציאת שיתופי פעולה במזרח הרחוק, תכנון של ייצור מוצרים בסין ויבוא לארץ, כולל בירור מחירים וכדאיות, או מסייעות בתהליכי יבוא מסין של מוצרים מוגמרים. הסיוע במציאת ספקים בסין הינו חשוב ביותר בגלל הסיבות שמנינו קודם הקשורות בהבדלי התרבות והמרחק. חברות אשר יש להן קשרים במדינות המזרח הרחוק, יכולות למצוא בנקל היכן קיימים סטוקים של המוצרים שאתם רוצים ליבא, או היכן ניתן לייצר אותם במחיר האטרקטיבי ביותר ולפי לוח הזמנים שלכם. לאחר איסוף כל המידע הדרוש, תקבלו סקירה של כל התוצאות מן השטח ותוכלו להחליט מה ליבא מסין ומאיזה ספק סיני ברצונכם לקנות את הסחורה.

חברה המסייעת ביבוא מסין תהיה איתכם בקשר בכל משך הייצור ותעדכן אתכם בנעשה עם הסחורות. המעקב יימשך עד לסיום ייצור הסחורות, ולבסוף המשלוח של הסחורה לארץ ילווה ע"י נציג החברה בסין, כולל פיקוח על תהליך ההמכלה ועל שילוח ימי תקין ובמועד המתאים. גם עם ההגעה לארץ של המוצרים המיובאים מסין, יתאפשר ליווי של המכולה ושל תכולתה עד להגעה למפעל או למחסן החברה.