שילוח ימי

שילוח בינלאומי ניתן לעשות באמצעות הובלה במכולה מלאה או בשילוח ימי חלקי, שמחירו נקבע לפי נפח הציוד.

שילוח ימי  1

כאשר מדובר בשילוח בינלאומי הגודל כן קובע. תמחור משלוח ימי משתנה על פי גודל המשלוח הנמדד בנפח. הובלה ימית נעשית באוניות, כאשר החפצים עצמם נמצאים בתוך מכולה או כמה מכולות, לפי כמות הציוד. הובלה ימית נחשבת לזולה בהרבה מהובלה אווירית, כיוון שהנפח בשילוח באוניה הוא זול יותר מאשר בדרכי האוויר.

לקוחות פרטיים אשר מבצעים הובלות לחו"ל כמו למשל במקרה של רילוקיישן, שונים במהותם מלקוחות עיסקיים המעוניינים בשילוח ימי של מכולות המכילות סחורות שונות. הובלת חפצים אישיים או תכולת דירה מגיעה במקרים מסויימים לכדי מילוי של מכולה אחת, אולם ברוב המקרים ניתן להסתפק בחלק מנפחה של המכולה, ואז מדברים על משלוח ימי חלקי. במקרים כאלה מומלץ לבצע שילוח ימי בחברת הובלות המתמחה בשילוח בינלאומי חלקי.

ישנן מכולות בכמה גדלים שונים, כאשר הגדלים הסטנדרטיים הם מכולה של 20 רגל ומכולהבגודל 40 רגל. אולם ישנם לקוחות פרטיים שמעוניינים לשלוח חפצים אישיים בסדר גודל קטן יותר, למשל כמות קטנה של ארגזים, או תכולת דירה ללא רהיטים. במקרים אלו חברות שילוח בינלאומי מציעות שילוח ימי בתוך מכולה, אשר מחירו נמדד לפי נפח החפצים, ולא לפי תמחור של מכולה שלמה. המחיר של הובלה כזו מחושב לפי קוב, ולכן משתלם יותר מאשר להזמין מכולה שלמה.

את הארגזים תוכלו לארוז בעצמכם, או להשאיר את האריזה למובילים. תידרשו לומר מראש כמה ארגזים אתם מתכוונים להעלות על המשלוח, ובמידה והנפח יהיה לבסוף גבוה מההערכה שראשונית, תצטרכו לשלם על ההפרש בנפח. הארגזים וכל שאר החפצים יילקחו מביתכם ביום המשלוח כמו בכל הובלה רגילה ויועמסו על משאית הובלה המתאימה לגודל המשלוח. ההמכלה עצמה נעשית בנמל הים, שם נמצאת המכולה. בדרך כלל כל החפצים שלכן ייארזו בנפרד על מנת להפרידם מרכוש בבעלות אנשים אחרים. למרות זאת, רצוי לרשות את פרטיכם על כל ארגז ולמספר את הארגזים.

כאשר עושים שילוח בינלאומי לחו"ל או מחו"ל לארץ, חברת ההובלות דורשת בדרך כלל להגיש לידיה רשימת תכולה, שנועדה לצורכי מכס. עמילי מכס מטעם חברת שילוח בינלאומי יטפלו בנושא שיחרור החפצים מהמכס בארץ היעד. אם פניתם לחברה אמינה ומקצועית, המשלומח שלכם יבוטח על פי ערכו, ובמקרה של אובדן הרכוש, תפוצו על כך. אולם אל דאגה, אם אתם בידיים טובות, כל חפציכם יגיעו ליעדם בשלום, ולא יווצר מצב שבו לקוח אחר יקבל לידיו חפצים שלכם, גם אם הם חלקו את נפחה של אותה מכולה.

כאשר מתלבטים בין שילוח ימי במכולות לבין שילוח ימי חלקי, ישנם פרמטרים שונים שכדאי לקחת בחשבון מלבד המחיר:

  • נפח - ככל שנפח המטען גדול יותר, הובלה במכולה שלמה משתלמת יותר.

  • ערך הסחורה - כאשר הסחורה היא יקרת ערך, עדיף להעביר אותה במכולה נפרדת ולא בקונסולידציה (שילוב של כמה לקוחות המכולה אחת).

  • צורת האריזה - אם האריזה יציבה ואיתנה, אין מניעה ממשלוח חלקי, אולם במקרים של אריזה עדינה, מוטב להשתמש במכולה מלאה.

  • מרחק מהנמל - כאשר היעד נמצא במקום מרוחק מן הנמל, וישנה דחיפות בהגעת המשלוח, רצוי לבצע שילוח ימי חלקי, כיוון ששינוע של מטען חלקי הוא זול יותר וקל יותר לביצוע, ולכן הוא גם מהיר יותר.

לסיכום, אם אתם צריכים לבצע שילוח ימי יש באפשרותכם שתי אפשרויות: שילוח במכולה מלאה או שילוח ימי חלקי. המשלוח החלקי מועדף בדרך כלל במקרים של רילוקיישן, אם ישנה תכולה דירה לא גדולה במיוחד, וכן כאשר מובילים סחורות בעלות ערך גבוה.