יבוא נעליים

ענף ההנעלה בארץ מבוסס על יבוא נעליים מחו"ל ובעיקר מהמזרח. מדריך ליבואן נעליים לצורך מסחרי או אישי.

בעשורים האחרונים אך בייחוד בשנים האחרונות, אנו עדים לפתיחת הגבולות העסקיים בין מדינות שונות בעולם, מה שמביא לסחר נרחב בין היתר גם של מוצרי הלבשה והנעלה בין ישראל למדינות העולם. בשנים האחרונות אף ניתן להבחין במגמה שמובילה לכך שיותר ויותר נעליים הנמכרות בישראל הן למעשה נעליים ביבוא ממדינות רחוקות ובייחוד מסין. למעשה היום רבים כבר מכירים באפשרות של יבוא נעליים מחו"ל שכן שם ניתן להשיג נעליים במחיר זול יותר או נעליים שאינן נמכרות בארץ, בין אם לשימוש אישי ובין אם מסחרי.

את מרבית האחוזים של יבוא נעליים מחו"ל תופסים כמובן היבואנים המסחריים המייבאים נעליים על מנת למכור אותן בישראל. בשנים האחרונות סין והמזרח בכלל הפכו למעצמה של ממש בייצור נעליים למדינות העולם, דבר שהוביל בלא מעט מדינות ובין היתר גם בישראל, לסגירת מפעלים מקומיים ולפיטורין של לא מעט עובדים. מהסיבה הזו בשנים האחרונות דורשים יצרני הנעליים להעלות את המס על יבוא נעליים מסין ובין היתר התקנות והבירוקרטיה סביב היבוא מסין, הלכו והתהדקו.

כל אלה צריכים להוביל כל אדם אשר שוקל להצטרף ולהתחיל לעסוק בתחום הרחב של יבוא נעליים מחו"ל לבדוק היטב במה כרוך הדבר. מי שמבקש לייבא נעליים ללא ניסיון קודם, אולי יעדיף ראשית לפנות לחברה המתמחה בסחר חוץ ובשילוח בינלאומי שתעזור לתת מושג כלשהו על הבירוקרטיה הכרוכה ביבוא נעליים ועל הסכומים הנוספים לסכום הקנייה של הנעליים בחו"ל, כגון מכס ותשלום על השילוח, בין אם ימי, יבשתי, או אווירי.

דוגמא אחת להתהדקות הבירוקרטיה בתחום היא כי בעבר משלוחי נעליים שיובאו לארץ היו משוחררים בנמל בערבות בנקאית וכיום כל אחד ממשלוחי הנעליים המגיע לנמל נבדק ללא יוצא מן הכלל בפיקוח של המכס ושל מכון התקנים. מי שלמד והבין את התהליך הכרוך ביבוא נעליים, יכול כעת לגשת למשימה ולמעשה לבחור את הארץ ממנה מייבאים ואת היצרן. ביבוא נעלי מעצבים ייחודיות לרוב אירופה היא המקום המבוקש, אך על מנת לייבא גם נעליים מאיכות נמוכה יותר, כאמור כיום סין היא המרכז העולם לייצור ויצוא נעליים.

מי שמבקש במיוחד להקפיד על איכות הנעליים בוודאי יעדיף לנסוע בעצמו לארץ הייצור וכיום גם באיטליה הידועה בזכות ייצור נעליים איכותיות וגם בסין הידועה בזכות הייצור היותר המוני, מארגנים מדי שנה עשרות עד מאות תערוכות המיועדות ליבואנים מארצות העולם. בתערוכה ניתן למעשה לבחור את היצרן, המפעל ואת דגמי הנעליים אותן אנו רוצים לייבא וגם להחליט על הכמות אותה אנו רוצים לייבא ובהתאם לארגן את הסדרי המשלוח.

יחד עם יבוא נעליים לצרכים מסחריים, בדומה לתחומי יבוא אחרים, גם כאן יבוא נעליים יכול להיות לצרכים אישיים ולמעשה כפי שכיום יש יבוא אישי למכוניות, יש גם יבוא אישי לביגוד והנעלה. יבוא אישי של נעליים הוא למעשה כל רכישה שאנו מבצעים בחו"ל אשר דורשת את שליחת הנעליים בחבילה לארץ, בין אם קנינו אותן דרך חנויות ברשת ובין אם באמצעים אחרים.

בחלק מן המקרים אנו בוחרים באופציה של יבוא אישי של נעליים משום שאנו חפצים ברכישה של נעליים ייחודיות של מעצב מסוים, אותן לא ניתן למצוא בארץ ולכן עלות היבוא וכל מה שכרוך בה, תהיה שווה את המאמץ. במקרים אחרים לעומת זאת, חשוב לבדוק היטב את עלויות המכס בארץ, שכן אנו עלולים לרכוש נעליים בשווי של 100 דולרים ולשלם עליהם כמעט את אותו הסכום במכס ולכן החוק היבש והעתיק ביבוא מכל סוג הוא בדיקת כלל העלויות והמאמצים הנדרשים, על מנת לוודא כי היבוא אכן משתלם.