יבוא אישי מאירופה

כיצד בודקים כדאיות של יבוא אישי של חפצים אישיים מאירופה? עצות להתנהלות בתהליך הסבוך של יבוא אישי לארץ.

הכנסת סחורה אשר יוצרה בחו"ל לשטח מדינת ישראל, בין אם במשלוח ובין אם בנשיאה אישית, מוגדרת כיבוא. יבוא סחורה אשר מיועדת לשימוש פרטי ולא למטרת הפצה ומכירה, מוגדר כיבוא אישי.

ישראלים רבים בוחרים לייבא בייבוא אישי מוצרים רבים ושונים ממדינות אירופה. המוצרים הבולטים אשר מיובאים מאירופה הם רכבים וחלקי חילוף לרכבים, כמו גם מוצרי חשמל ואלקטרוניקה (לרוב ממדינות מערב אירופה, ובמיוחד גרמניה, אנגליה, צרפת, איטליה, שוויץ והולנד) ומוצרי הלבשה, הנעלה, תקשורת ועוד מוצרי אלקטרוניקה ממדינות מרכז ומזרח אירופה (רומניה, בולגריה, הונגריה ועוד).

כשאזרח מעוניין לייבא סחורה ביבוא אישי, עליו לעבור הליך מוסדר על פי החוק, אשר כולל הצהרה על הסחורה, מילוי טפסים שונים ותשלום מיסים. אם זאת, ניתנות הקלות במיסים כאשר מדובר בעולים חדשים אשר מעוניינים לעלות ארצה עם חפציהם האישיים, וכן במקרים של "תושב חוזר" - מקרים בהם תושב המדינה גר בחו"ל לתקופה מסוימת, וכעת הוא שב להתגורר בישראל. דוגמה בולטת לכך היא עובדים ומשפחותיהם אשר שבים ארצה לאחר תקופת "רילוקיישן" (הצבה מחדש) אליה נשלחו על ידי מקום עבודתם, וברצונם לשלוח את חפציהם האישיים (אשר רבים מהם ניקנו בחו"ל במהלך תקופת שהותם שם) לישראל.

בנוסף, כאמור, אזרחים רבים אשר מתגוררים בישראל מעדיפים לרכוש מוצרים שונים בחו"ל ולייבאם ארצה ביבוא אישי. על אזרח אשר מעוניין לייבא ארצה ביבוא אישי מוצר כלשהו, לקחת בחשבון מספר רב של גורמים שונים אשר משפיעים ישירות על עלויות הייבוא, ובהם עלות המשלוח במדינת המוצא, עלות המשלוח הבינ"ל ועלות המשלוח במדינת ישראל (במקרים מסוימים נדרשות הובלות מיוחדות), שער החליפין בין השקל למטבע במדינת המוצא של המוצר, עלות ביטוח משלוח המוצר ועוד. כמו כן, עליו לקחת בחשבון את עלויות המיסים השונים אשר עליו לשלם (מכס, מע"מ, מס קנייה ועוד). עלויות אלו משתנות בהתאם לשווי וסוג הסחורה המיובאת.

כחלק מתהליך היבוא האישי, על המייבא למלא טופס הצהרת מכס. קיימות שתי הצהרות מכס:

  • הצהרת מכס מקוצרת - הינה הצהרה אודות סוג הסחורה המיובאת, במקרים בהם שווי הסחורה הינו נמוך מ400 דולר אמריקאי.

  • הצהרת מכס מפורטת - אף היא הצהרה בדבר סוג וכמות הסחורה, אך מדובר בהצהרה מפורטת יותר אשר כוללת פרטים שונים אודות מקום רכישת הסחורה, מועד הרכישה והייצור ועוד. הצהרה זו נדרשת במקרים בהם שווי הסחורה במשלוח עולה על 400 דולר אמריקאי.

במקרים שונים נדרש אישור נוסף מטעם גורמים מקצועיים ברשויות בישראל (למשל בעת ייבוא צמחים, מוצרי תקשורת, חלקי חילוף לרכבים, ועוד).

תהליך הייבוא האישי לארץ הינו הליך מורכב, ולאזרח אשר אינו בעל ידע מקצועי הקשור לתחום עלול התהליך להיות מסורבל ומסובך. לשם כך, ניתן לשכור את שירותיהם של עמילי מכס וחברות מסוימות אשר מתמחות בתחום. עמילי המכס מבצעים את כל הצעדים הנדרשים למול הרשויות השונות, מטפלים בכל הניירת הדרושה ומשלימים את התהליך על פי הנהלים הנדרשים. ניתן לשכור את שירותיהם של עמילי מכס שונים, או לבחור באחת החברות אשר מתמחות בתחום היצוא והיבוא האישי (דוגמת DHL, FedEx, UPS, TNT ועוד).