יבוא מכוניות

מעוניינים ביבוא אישי של רכב? ישנם כמה דברים שרצוי שתדעו על יבוא מכוניות לפני שאתם מזמינים את רכב החלומות שלכם.

כאשר אדם מעוניין לקנות רכב חדש עומדות בפניו כמה אפשרויות, וביניהן קניית רכב חדש מן החנות, קניית רכב משומש מאדם אחר, או יבוא אישי של רכב ממדינה אחרת. בישראל מותר לכל תושב לבצע יבוא מכוניות אישי, כאשר מדובר ברכב לשימוש אישי בלבד ולא למטרות מסחריות. היתרון של יבוא רכב אישי טמון בכך שישנם רכבים רבים שלא ניתן לרכוש בארץ, בעיקר בתחום של מכוניות יוקרה או יבוא מכוניות עתיקות.

בנוסף ליתרון הזמינות, ישנו גם יתרון העלות: זול יותר לרכוש רכב ישירות מהמדינה שבה הוא מיוצר. ישנם דגמים מסוימים של מכוניות אשר מחירן בארץ גבוה באלפי שקלים מן המחיר בחו"ל ולכן כדאי לייבא אותם ביבוא אישי מיוחד לארץ, ובכך לחסוך כסף רב. אולם על מנת להגשים את החלום הזה של רכב חדש שאין להשיגו בארץ, צריך לטפל בכמה עניינים בירוקרטיים כמו זכאות ליבוא אישי של רכב, תשלום מכס ושיחרור הרכב מן המכס, ועוד שלבים רבים שחלקם בארץ וחלקם נעשים בחו"ל. כאשר מזמינים רכב מחו"ל למטרת יבוא אישי, צריך לקחת בחשבון את עלויות היבוא המתווספות לעלות הרכב עצמו והמיסים שצריך לשלם. ישנן חברות רבות העוסקות ביבוא אישי לארץ, וניתן להסתייע בהן בכדי לבצע יבוא מכוניות לישראל בצורה חלקה וללא מאמץ.

תשלום המיסים עבור הרכב מחושב על פי שוויו של הרכב, ערכו של הייבוא עצמו ושווי המיסים השונים. לישראל ישנם הסכמי סחר עם מדינות שונות, ויבוא של רכבים ממדינות אלו נעשה בתשלום מופחת של מיסים, אם אכן מדובר ביבוא ישיר ולמטרות שימוש עצמי בלבד.

כאשר הרכב שהוזמן מגיע לישראל, צריך לשחרר אותו מרשויות המכס. רצוי לעשות את התהליך הזה בסיוע של עמיל מכס מטעם חברת שילוח בינלאומי, כיוון שזהו הליך בירוקרטי מסובך, ויש להציג בפני רשויות המכס מסמכים שונים, אשר בלעדיהם לא תוכלו לקבל את רכבכם החדש. מסמכים אלה כוללים בין השאר רישיון נהיגה של מזמין הרכב, תעודת זהות או תעודה מזהה אחרת, הסכם רכישה הכולל את כל פרטי הרכב כמו דגם, שנת ייצור, מספר שילדה ונפח מנוע, רישיון יבוא ממשרד התחבורה, חשבון הובלה וביטוח עבור ההובלה, חשבון מטענים ועוד. כפי שניתן להתרשם, אכן מדובר בכמות גדולה של טפסים ואישורים, ולכן מומלץ מאוד לבצע את כל התהליך של יבוא מכוניות בסיוע וייעוץ של חברה המתמחה בכך.

לפני שאתם בוחרים רכב מסוכן מכירות בחו"ל, ודאו כי המחיר הוא באמת אטרקטיבי ומצדיק את שלל הפעילויות הבירוקרטיות שתצטרכו לבצע על מנת לייבא את המכונית לישראל. בדקו היטב את אמינות החברה ממנה אתם רוכשים את הרכב והסתייעו בחברה המתמחה ביבוא אישי של רכב לישראל, כדי שהבירוקרטיה והסחבת הקיימים בתחום היבוא האישי לא יטרפדו את העיסקה שלכם, או יאריכו אותה בצורה משמעותית. בנוסף, שימו לב לכך שניתן לייבא רק רכבים אשר יש להם אישור יבוא לישראל. למעשה משמעות הדבר היא שתוכלו לבצע יבוא מכוניות אישי רק עבור רכבים שיש להם נציגות בישראל מטעם היצרן. גם זה הוא פרט חשוב שצריך להתחשב בו כאשר מתכננים לרכוש רכב בחו"ל וליבא אותו לארץ.