תושב חוזר

מי מוגדר כתושב חוזר ומהן הזכויות המגיעות לו?

חוזרים ארצה, לאחר שנים של רילוקשיין - דהיינו, עבודה או מגורים בחו"ל ואתם יודעים שיש מושג כזה תושב חוזר וזה נכון. אז כדי להקרא תושב חוזר, צריך לעמוד בתנאים מסויימים:

א. קודם כל אתה צריך להיות ישראלי מעל גיל 17.

ב. תוכל להקרא תושב חוזר, אם שהית בחו"ל לפחות כשנתיים.

ג. אתה אמור לבקר בארץ עד 4 חודשים בכל שנה ולא יותר.

ד. כל זה במידה ולא היית מועסק בשליחות של המדינה, או של איזו חברה ממשלתית אחרת - אתה, זוגתך או ההורים שלכם.

מי שיקבע אם אתם מתאימים להגדרה, יהיה אחד מסניפי משרד הקליטה והבדיקה תיעשה ע"י החותמות בדרכון שלכם.

עכשיו נבדוק אילו הטבות ניתנים לתושבים לאחר המעבר מחו"ל לארץ:

  1. במידה והיו בידיכם נכסים בחו"ל, לפחות לתקופה של 5 שנים - אתם פטורים מההכנסות עבורם לתקופה של 10 שנים. אם מדובר בעסק שעדיין פועל, תוכלו לקבל פטור של 4 שנים על ההכנסות האלה.

  2. במידה והייתם מחוץ לישראל למשך לפחות 10 שנים, תחשבו לצרכי המס, כ"עולים חדשים".

  3. תוכלו לקבל תקופת הסתגלות של שנה, לגבי רצונכם להשאר בארץ או לחזור לחו"ל, לפני שתיקראו תושבים ישראלים.

בנוסף לכל אלה, גם מבחינת עמילות מכס ישנן הטבות נוספות, הקשורות למס: יש לכם את הזכות להביא מכולה, עד 3 שנים מיום חזרתם לארץ והיא תהיה משוחררת ממכס.

מכיון שהאישור הוא רק על מכולה אחת, רצוי שתעשו סיור בביתכם, כאשר אתם מתעתדים לחזור מחו"ל לארץ ותחליטו איזה חפצים אתם מרגישים חובה לקחת איתכם, היות והמשלוח אינו זול.

אל תשכחו, שאם אתם חוזרים ארצה, אולי יש הבדלים בין גודל הדירה שלכם הנוכחית בחו"ל וגודל הדירה העתידית בארץ, כך שאם לא יהיה מקום לחפצים מסויימים, עדיף לכם להשאיר אותם בחו"ל.

אם תרצו לייבא חפצים מחו"ל, תוכלו לקבל פטור ממס על פריטים רבים, כגון: ספרים, כלי מיטה, תמונות, כלי מטבח ועוד. כמו כן, תוכלו לקבל פטור על סוג אחד של מכשיר חשמלי, אך ורק לשימוש בבית.

אם מדובר ביבוא אישי של אופנוע או רכב, ישנם מס' תנאים שעליכם לעמוד בהם: הרשיון ישראלי ותעודת הקנייה, חייבים להיות על שמכם ובנוסף אתם זקוקים לרשיון זר. אישור של משרד התחבורה על התהליך, אישור בכתב של יבואן הרכב, כי הוא מסוגל לספק חלקים, גם אם לא תרכשו ממנו. הרכב חייב להשאר בידכם ל-5 שנים לפחות.

כל שאר החפצים שאתם רוכשים ומתקבל עליהם פטור, אמורים להשאר ברשותכם לפחות ל-6 חודשים.