עמיל מכס

תהליך שחרור משלוח מרשויות המכס יכול להיות ארוך ומסובך. תפקידו של עמיל מכס הוא לייצג בתהליך, כדי לחסוך לכם זמן וכסף.

במהלך תהליכי יבוא או יצוא יש לשלם במדינת היעד מכס על סחורות. המכס הוא מס המוטל בעיקר על סחורות, אולם יש לשלם מכס גם על חפצים שונים כאשר עושים משלוח לחו"ל, וביקורת המכס בודקת באופן אקראי בנמלי התעופה שכל הנוסעים שמעבירים סחורות כמו מוצרי חשמל, יצהירו עליהם וישלמו מכס עבורם.

כאשר עושים שילוח בינלאומי גדול, במקרה של רילוקיישן במכולה מלאה או חלקית, או אם מבצעים שילוח אווירי אישי או מסחרי, אותו משלוח יעבור דרך רשויות המכס וישנה חובה לתשלום מכס על סחורות ועל חפצים אישיים שונים. ישנה רשימה מפורטת של חפצים אישיים שיש עליהם תשלום מכס, ולעומתם יש חפצים אשר פטורים ממכס אם מדובר בכמות לשימוש אישי. במקרה של הובלת תכולת דירה שלמה, בעלי הרכוש אינם מגיעים יחד עם המכולה ולכן יש צורך בשירות של עמילות מכס.

עמיל מכס הוא נציג שתפקידו לייצג חברות או אנשים פרטיים מול רשויות המכס. עמיל המכס (או סוכן מכס) עובד בתיאום עם חברות שילוח בינלאומי או חברות הובלה שעושות משלוחים בינלאומיים ימיים או אוויריים, ודואג לשחרור סחורות או חפצים מן המכס והוצאתן ממחסני המכס. בעת הובלות לחו"ל יש לקחת בחשבון שתהליך השחרור מהמכס הוא תהליך לא קצר, שעלול לקחת גם כמה ימים או יותר, גם אם החפצים בכלל פטורים ממכס (כמו במקרים של עולים חדשים או תושבים חוזרים).

עמילי מכס עובדים בעמדות מיוחדות בסמוך לרשויות המכס בנמלי הים והאוויר ובין השאר הם אחראים לניהול רשימות תכולה לצורכי מיסוי, הכנת הניירת לשלטונות המכס והעברת תשלומי המכס מהחברות המעבירות את הסחורות. עמיל המכס צריך לעבוד במהירות וביעילות בגלל ריבוי הסחורות העוברות בנמלים. ישנן תקופות יותר לחוצות, כמו למשל התקופה שלפני החגים, שבה מגיעות כמויות גדולות של סחורות לארץ, וכן יש צורך במשלוחים רבים של ציוד לחברות יצרניות שונות לצורך ייצור והרכבה של מוצרים שונים לקראת החגים. באותן תקופות נמדד טיב עבודתו של עמיל המכס.

עמילות מכס היא מקצוע שיש ללמוד ובסוף הלימודים לעבור הסמכה מיוחדת. עמילי המכס עושים עבודה לא פשוטה הכוללת עמידה לצד הלקוח במטרה לחסוך לו בעלויות המכס, ולעומת זאת ריצוי של נציגי רשויות המכס. לעיתים ישנן אי-הסכמות בין עמילי המכס לנציגי רשויות המכס, ואין הסכמה לגבי סיווגו של מוצר מסוים לצורך תשלום המס. עמיל המכס מנסה עד כמה שניתן להפחית את תשלום המס שישלם הלקוח שלו, אולם נציגי המכס מקפידים על תשלום המיסים על פי החוק. לכן, נאמנותו של סוכן המכס חשובה, ומיקצועיותו יכולה לחסוך כסף רב, במיוחד לחברות שעוסקות ביבוא ויצוא של מוצרים רבים.